“Здравето се определя от микробиотата в нашето черво.
Всички болести започват от червото.”
Хипократ
Микробиом – съвкупността от всички микроорганизми, които живеят в и върху телата ни. Това включва бактерии, гъбички, вируси.
Човешкият микробиом се разгежда като сборът от колонии от бактерии, вируси и други микроорганизми и техните гени, които живеят в червата ни.
Чревният микробиом е свързан с няколко чревни и извънчревни заболявания.
Много големи проучвания, изследващи чревния микробиом и неговата значимост, са извършени при специфични стомашно-чревни заболявания, цьолиакия, синдром на раздразнените черва, хронични чернодробни заболявания или заболявания на панкреаса.
- Чревните бактерии играят важна роля в регулирането на множество аспекти на метаболитни нарушения.
- Благодарение на поредица от експериментални изследвания са открити много от молекулярните механизми, чрез които диета, обогатена с ферментиращи диетични фибри (напр. пребиотици), е в състояние да намали увеличаването на телесното тегло, развитието на мастна маса, инсулиновата резистентност и приема на енергия.
- Тънките черва съдържат много различно изобилие и състав на бактерии, с много по-динамични вариации в сравнение с дебелото черво.
- Въглехидратната ферментация е основна дейност на човешката чревна микробиота.
- Съществуват редица диетични стратегии за модулиране на състава или метаболитната/имунологична активност на човешката чревна микробиота: пробиотиците, пребиотиците и полифенолите са сред най-добре установените.
- Счита се, че червата на бебето са стерилни или съдържат много ниско ниво на микроби преди раждането, така че колонизацията започва по време на раждането и продължава в постнаталния период. Основните фактори, повлияващи ранните колонизационни процеси, са начинът на родоразрешение, гестационната възраст при раждането, начинът на хранене (кърмене или изкуствено), хигиенните условия и експозицията на антибиотици.
Функции на чревната микробиота:
- Участва в защитата на организма срещу патогени
- Участва в синтез на витамини и минерали
- Има роля в обмяната на веществата
- Участва в развитието на имунната система
- Има роля при ставни заболявания, сърдечно съдови, бъбречни и чернодробни
Изводите, които бихме могли да направим са:
- Обръщайте внимание на здравето на вашите черва.
- Приемайте достатъчно пробиотични храни – естествено ферментирали зеленчуци, домашно кисело мляко например, хляб с квас
- Бъдете спокойни, спортувайте
- Приемайте повече пресни зеленчуци и плодове (повече фибри)
- Избягвайте твърде мазни и преработени храни
- Хранете се бавно
- Не се хранете непосредствено преди лягане
- Пийте повече вода